Dövüş Sanatları - Wing Tsun

Wing Tsun

Tarihi olarak Wing Chun döneminden ilk bahseden Red Boat Operadır.Genel olarak anlatılan yaygın efsaneye göre genç kadın Yim Wing-chun, (Wing Chun ‘sonsuz bahar’ veya ‘bahar şarkısı’ anlamına gelir), Güney Shaolin ve onun ilişkili tapınakları, Qing hükümetinin imha sonrası süreci içinde yerel kumandanlardan biri Yim Wing Chuna evlilik teklifi etti. Sonra, onunla dövüştü ve o teklifi tekrar düşünmesini söyledi. Kurtulan Shaolin mezhebinden bir budist bir rahibe olan Ng Mui ona dövüşmeyi öğretmeye başladı. Efsaneye göre Ng Mui, Yim Wing-Chun dövüş ve savunma sanatı olan yeni bir sistem geliştirdi. Öğretilen bu sistem bir yılan ve turna arasında bir kavgadan gözlemlenerek ilham alınıp bu rahibe tarafından geliştirildi. O hala isimsiz bir tarzken Yim Wing-Chun kumandanla teke tek kavgasını kazandı. Bundan sonra yim Wing-Chun, Leung Bac-Chou ile evlendi ve daha sonra kendi adının verildiği bu stil gelişmiş oldu..Bu Shaolin ve Ming Qing Hanedanı, Yim Wing-Chun, hikaye de dahil olmak üzere birçok efsanede direniş sırasında sistem geliştirildi çünkü yayılan Wing Chun sistemi düşmanı şaşırtmakla ilgili olduğu düşünülüyor. Bu sebeple Wing Chun sistemini geliştirenlerin belirlemenin açıklamasının zor olmasına bir sebep olarak verilir.

ARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ – Denge, yapısı ve duruş

Bazı Wing Chun uygulayıcıları daha iyi gövde yapısı ile kişi kazanacağı düşünülmekte. Doğru Wing Chun duruşu, bambu, esnek, köklü ama verimli ve sağlam bir parça gibidir. Bu yapı, dış güçler saptırmak ya da onları yönlendirmek için kullanılır.Denge yapısına ilgili çünkü dengeli bir vücut, daha hızlı bir şekilde durur saldırıları kurtarır ve yapısını korunur. Wing Chun’un formları Chum Kiu veya tahta adam formuyla büyük ölçüde sistemi artırma olarak gerçekleştiriliyor. Wing Chun, vücut yakın sürekli dirsek ile yüksek ve dar bir duruş yana. Duruş içinde kolları merkezi hayat çizgisinde konumlandırılır. Değişen veya bir duruş içinde ayak topukları dönen bir versiyon olarak gerçekleştirilir. Tüm saldırıları ve karşı saldırılar bu yapının alt tabanından başlatılır. Çünkü bu herhangi bir boşluktan (açıktan) etkilenebilir savunmadır.Wing Chun nadiren açık yapılara izin verir ancak daha güçlü saldırıları için ödün vermez. Yapısının önemli olarak, savunma aynı zamanda saldırı için de olduğu görülür. Yere karşı gergin uygulayıcı ve patlayıcı olarak etkili bir şekilde kökleri veya hizaları olduğundan, oluşan kuvvetin çok daha yıkıcı olduğuna inanılmaktadır.Ayrıca, “yerleşmek” uygulaması bir rakibi onlara mümkün olduğunca kuvvet teslim eden zemin yardımlarına karşı daha etkili bir şekilde destekler.

ESNEKLİK

Gerginlik delme hızını ve gücü azaltır. Kaslar birbirlerine karşı çiftleri (örneğin biceps ve triceps) hareket ederler. Kol gerildi ise biceps kolun uzantısı karşı edileceği gibi, maksimum presleme hızı elde edilemez.Wing Chun, kol delme hareketi başlamadan önce rahat olmalıdır.

Gereksiz kas gerginliği enerji harcar ve yorgunluğa neden olur.

Gergin, sert silahlar sırasında yakalama ve chi sao sayesinde daha akıcı ve hassas olunur.

Rahat bir uzuv ile çalışmak için bir rakip daha az sağlar oysa gergin,sert bacak ve kollarla bir rakip itmek veya çekmek daha zordur.

Bir rahat, ama odaklı, uzuv rakibin yapısında “delikler” ya da zayıflıkları hissetme yeteneği verir. Doğru yönlendirme ile bu “delik” rakibe atak için bir yol verir.

Atletik mücadele güç kavga süresini azaltır. Tüm hareket minimum kaba gücü düzensiz gücü çatışmalarında bir karıştırıcı olur.

MERKEZ ÇİZGİSİ

“Merkez ekseni” kavramı varlığını Wing Chun sisteminde Merkez kavram yorumlanması değildir. Her yerde tek bir “Merkez” etkileşimi birden çok satıra tanımlama ile birçok çeşitleri mevcuttur. Geleneksel olarak Merkez kasıklarından insan başının üzerinden dikey eksen olarak kabul edilir. İnsan vücudun ana çarpıcı hedefleri üzerinde veya yakınında göz, burun, boğaz, güneş pleksus, mide, pelvis ve kasık dahil olmak üzere, bu hatı olarak kabul edilir.

Wing Chun teknikleri genellikle merkez alan korumak ve denge sağlamak için çizilmiş uzuvları ile kapalı tekniklerdir. Birçok durumda, el bileği elleri kolları önde, sallanan tarafından açıklanan dikey daire ötesinde hareket etmez. Bu alanı dışında ulaşmak için ayak hareketleri kullanılır. Büyük bir vurgu ve zaman yatırım Chi Sao egzersiz eğitimi yapılır bu merkeze göre hakim için konumlandırma sistemi sözkonusudur. Duruş ve tüm nokta ya da bir hedef tüm vücudun fiziksel ve zihinsel niyet konsantre merkezi aracılığıyla önlem almaya yarar.

Wing Chun uygulayıcıları rakibi hedefleyen bu yana kuvvet daha etkili bir şekilde iletmek için bu merkezi alanda saldırmayı öngörür. Örneğin, rakibinizin omuz çarpıcı gövde, gücün bir kısmını dağıttılar ve grev zayıflaması, aynı zamanda ateşleyici ve patlayıcı pozisyon sağlayan kazanacak. Merkeze yakın yerler çarpıcı doğrudan vücuda daha fazla kuvvet ileten yerlerdir.

 

YUMRUKLAR

Wing Chunda en yaygın olarak kullanılan yumruk sistemi merkez hattı üzerinde düz yumruklar şeklinde olur.Ancak, eş zamanlı saldırı ve savunma (Lin Sil Dar Die) prensibi etkili direnç yerine ise ileri yürütme ile Siu Nim Tau tüm hareketleri için gerek kalmadan, akıcı birşekilde olmayı gerektirmektedir. Bu yumruklar onlar sadece aynı temel fikri takip ederken, farklı bir kökeni konumdan başlayarak yumruk sonucu yüzeysel farklı görünebilir, ancak yumruklar Diğer açık örnekleri, Chum Kiu ve Biu Jee formları bulunabilir, yumruk ve rakip arasındaki en kısa mesafe aşağıdaki düz bir çizgi.

Yumruk Wing Chun en temel ve temel ve genellikle dirsek ve aşağı vücudun önünde birlikte atılır.Soy bağlı olarak, yumruk yatay her yerde dikey tutulur.Temas noktaları da alt üç eklemleri için, orta iki eklemleri için, üst iki eklemleri değişir.Alt üç eklemleri yumruk güç katıyordu Ortaya atılan o maksimum uzatılmış iken yani Wing Chun bazı soy, yumruk, darbe noktası üzerinde bilekten döndürülür.

Yumruklamak “düz blast” veya “zincir yumruk” hızlı bir şekilde atılmış olabilir. Doğru kullanıldığında, sonlandırıcı kullanılabilir.

Yumruk yürütürken, rahat ve omuzlarınızı kullanın. Dövüş sanatlarında diğer yumruklar gibi Wing Chundada vücut gücü yumruğa eklenir.

Wing Chunda dikey yumruk atmanın çeşitli nedenleri vardır:

HEYECAN

Yumruk “dirsek geride vücudu geri çekerek ve vücut ağırlığını öne vermemek”. Yumruk (eller göğüs önünde düzenlenen) gard pozisyonunda doğruca hedefe doğru ilerler.

Koruma: Dirsek vücudun ön koltuklardan karşılamak için düşük tutulur. Dirsek bu konuma sahip olduğu zaman bir dirsek temasıyla yürütmek bir rakip için daha zordur. Bu sadece kol yerine tüm vücut yapısı kullanımı ile güç üreten bir makine gibidir. Ayrıca dirsek ile önkol saldıran ve kesişme alanı baş ve üst vücut doğru yumruk vücut için daha az açılış sunar.

Gücü ve etkisi: Wing Chun uygulayıcıları, Dirseğinin itmesi yöntemiyle yumruk attığından, tüm vücudu güç tarafından desteklenen değil daha bir sallanan yumruk gibi olur ve bu nedenle daha fazla etkisi olur. Kıç sonuna ileriye rakibin yüzüne doğru itme yarasa gibi karşı birinin başında (yuvarlak-house yumruk) salladı bir beysbol sopası ortak bir benzetme olduğunu (chun yumruğu kanat, hangi bakarak bir isabet ve kaçınmak için olabildiğince kolay değil daha çok daha fazla hasar neden olur). Çok yetenekli uygulayıcıları “kısa güç” veya büyük miktarda güç kısa bir alanı oluşturmak edememek gurur duyarlar. Bu yaygın bir örnek “bir inç yumruk” olduğu, henüz sadece bir santim uzak hedef başlar bir yumruk patlayıcı miktarda güç sunar.

Hizalama & yapıs: Duruş Wing Chun’un kullanımı nedeniyle dikey yumruk kullanır.Böylece daha uygundur. Doğrudan önünde göğüs, dirsek aşağı, dikey doğa yumruk dirsek ve duruş içine yönlendirerek yumruk uygulayıcılık sağlar. Güç oluşturmak için tüm vücut yapısı kullanımını teşvik çünkü bu Wing Chun uygulayıcısı için arzu edilen bir özelliktir. Oysa, rebound yatay bir yumruk vurmaya sadece kol kullanır. Menteşe yapısı yönlendiren bu dirsek-out pozisyonda zımba’nın vücudunda tork üreten bacak boyunca dışa doğru zorlamasıyla oluşur.


TEKMELER

Bazı yorumlarda küçük bacak hareketleri Siu Nim Tau ve BIu Jee de tekme hakkında bilgi içerecek şekilde yapmış olsa tekmeler açıkça Chum Kiu ve Mook Jong formlarda bulunabilir. Soy bağlı olarak, bir acemi genellikle uygun formu öğrenme önce temel tekmelemek için kullanıma sunulmuştur. Geleneksel olarak, tekmeler bel altı tutulur. Bu Kuzey sistemleri kullanan pek çok yüksek tekmeler aksine Güney Çin dövüş sanatları özelliğidir.

Ön tekme çeşitleri ile topuk çarpıcı yapılır. Vücut kare olabilir ve diz ve ayak temas (Chum Kiu) dikey veya bir Özet ile ayak ve diz bir açıda (Mook Jong) bir uçakta tutulabilir. Kısa mesafelerde bu dizinde bir hale gelebilir. Bir cezaevi tekme shin ile Muay Tay dili sürümü için benzer bir şekilde ile vücut pivot güç en çarpıcı yapılır. Bu tekme genellikle her yerde hedef kaburga ve diz arkası bir sonlandırıcı yakın mesafeden olarak kullanılır, bu tekme de yakın mesafeden bir dizi haline gelir. Diğer tekmeler damgalama bir tekme (Mook Jong) çok yakın mesafede bulunmaktadır ve dairesel bir şekilde topuk ile gerçekleştirilen vuruşlardır.

Bir saldırı ve savunma, bacakları gelen tekme kontrol etmek veya daha dairesel bir tekmeler üzerinden çarpıcı inisiyatif almak için kullanılan her tekmeyi kapsar. Tekmelerde duruş chambering/cocking olmadan doğrudan bir hareket içinde teslim edilir.

KAYDEDİLMEMİŞ TEKNİKLERİ

Wing Chunun bazı teknikleri kaydedilmemiş. Böylelikle teknik bağlanamazsa Uygulayıcı konumu veya denge daha az etkilenir. Saldırı başarısız olursa, Uygulayıcıyı “akış” kolayca takip mümkün. Bütün Wing Chun tekniklerinde bu mevcut. Herhangi bir yumruk ya da tekme birlikte saldırıları “zinciri” oluşturmak sınırlı. Wing Chun teoriye göre bir büyük saldırı, aksine bu krizi yavaş yavaş iç hasar oluşturarak rakibi kırmak. Zincirleme dikey yumruklar ortak Wing Chun tanımlayıcısı vardır.

YAKALAMA BECERİLERİ VE DUYARLILIK

Wing Chun Uygulayıcı refleksleri hassasiyeti kullanımı yoluyla güvenli olmayan savunma araştırıcı içinde gelişir. Chi Sao eğitim ortağı ile eğitim, bir el yakalama uygulamalarıdır. O zaman”rakip”kapana kısılmış, hareketsiz olur.

KAPALI ARALIK

Wing Chun hızlı ilerlemek ve yakın mesafelerle yapılır.Wing Chun ileri tekme uzun menzilli teknik olarak kabul edilebilir olsa da, rakibin tekme ve yumruklar son almanin birçok Wing Chun uygulayıcıları uygulama “giriş teknikleri” Wing Chun’un yakın mesafeden repertuarının aralığında getirmektir. Bu doğru teknikler uygulandığı takdirde teorik, kısa bir dizi ile kısa bir kişinin aralığı içine almak ve onların vücuda yakın saldırarak büyük bir galibiyet kazanmak anlamına gelir.

MÜFREDAT:

FORMLAR. Formlar öz-farkındalık, denge, rahatlık ve hassasiyet geliştirmek meditasyon, hareketlerdir. Formlar da temel hareketin uygulayıcısı ve Wing Chun doğru kuvvet nesil yetiştirmek.

(Ayrı Formlar olarak tercüme) San Sik yapıda kompakt. Onlar gevşek üç geniş kategoride toplanabilir: temel delme yoluyla vücut yapısı bina ayakta, torna ve matkap adım 1) odak; 2) sıkıca durdurma ve adaptasyonu için kardinal araçları kökleşmiş temel kol döngüleri ve değişimleri; ve 3) duyarlılık eğitimi ve kombinasyon teknikleri.

Formlar ve bütün Wing Chun teknikleri elde edilen san sik değil. Soy bağlı olarak, odak, içeriği ve her formunun niyet bu nedenle kadar ulaşan etkileri olabilir belirgin farklılıklar olabilir. Bu da anlamı ne müfredat ilerlemesinde form formu oluşturan ile ilgili birkaç farklı fikirleri vardır, yalnızca genel bir açıklamasını farklı ideolojiler arasında örtüşme yeri burada.

Ne sık görülür altı Wing Chun formları vardır: [11] üç boş el formları, bir “tahta adam” form ve iki silah formları.

 

BOŞ EL

SİU NİM TAO:

İlk ve en önemli Wing Chun Siu Lim Tao tekniğidir. vakıf veya hangi tüm izleyen formları ve teknikleri bağlı sanat “tohum” biçimindedir. Denge ve vücut yapısının temel kuralları burada gelişmiştir. Bir araba benzetmesi kullanma: bazı dalları için bu kasanın diğerleri için bu-cekti sağlamak motorudur. alfabe sistemi için temel olarak görür. Diğerleri daha fazla eğitim duruş teknik geliştirmede kullanılan olarak görmek iken bazı dalları simetrik duruş temel Dövüş duruşu alışkanlığını geliştirmeye yöneliktir.

CHUM KİU:

İkinci formu, Chum Kiu teknikleri “uygulayıcısı ve rakip uçurumu” ve onların yapısı ve dengesini bozmaya taşımak için koordineli hareket bodymass ve giriş üzerinde duruluyor. Yakın mesafeden saldırıları kullanarak dirsek ve diz de burada gelişmiştir. Ayrıca, konum ve merkeze göre Siu Nim Tao yapısı nereye kayboldu güvenliği aşılan bir konum zaman kurtarma yöntemleri öğretiyor. Bazı dalları (rotasyon) özetleme veya (çevirim) adım olsun ana teması, çarpıcı vücut ağırlığı olduğunu. Aynı şekilde bazı dalları için bu form motor arabaya sağlar. “Köprü batıyor” yorumu kullanan Şubeler için formu bir bağlam çok boyutlu hareket ekleyerek ve zaten gelişmiş altyapısı için giderek daha çok önem alır.

BİU JEE:

Üçüncü formu, Biu Jee, aşırı kısa menzilli ve aşırı uzun menzilli teknikleri, düşük tekme ve piyango ve “Acil teknikleri” oluşan zaman yapısı ve merkeze göre ciddi, ne zaman uygulayıcısı ciddi gibi yaralı ele geçirilmiş karşı saldırıya için. Özetleme ve adım hem de Chum Kiu geliştirilen bir üçüncü daha üst beden dahil ile germe özgürlük derecesi için daha fazla güç geliştirilmiştir. Bu tür hareketler, çok yakın mesafeden Dirseğini el ve parmak bindirmeler boğaz için içerir.Turbo şarjlı arabaya benzetir bazı şubeler bunu.

TAHTA ADAM(WOODEN DUMMY):

Muk Yan Jong formu “tahta kukla”, üç kollu bir kalın tahta yazı ve sabit bir insan rakip temsil eden biraz esnek bir çerçeve monte bacak sistemli bir makettir. Her ne kadar insan bir rakip temsilcisi olsada kukla bir insan gibi dizayn edilmiştir. ama bir enerjik bir fiziksel bir temsil değildir. Tahta kukla pratik bir uygulayıcının anlayış açıları, pozisyonlar ve ayak ve tüm vücut gücü geliştirmek için hedefliyor. Açık el formları birlikte parçalı ve bir bütün olarak uygulayabilme olanağı sağlar.

Wing Tsun İle İlgili Haberler

Dövüş sanatları Nedir
Dövüş sanatları, diğer becerilerle birlikte dövüş teknikleri, fiziksel egzersizler ve zihin disiplin yöntemlerini...
Kick Boksa Neden Başlamalıyız
Kick boks sporu, farklı tekniklerin içinde yer aldığı bir savunma sporudur. Tamamen iki farklı spor olan Karete ve Muay Thai&rsquo...

Isınmanın Önemi
Sporcular için ısınma hareketleri çok önemlidir. Her sporcu antrenmana başlamadan önce ısınma hareketleri ile v&u...
Bir Sporcunun Bilmesi Gerekenler
*KALORİ HESABINI BİLMEK   Bir sporcu için kalori hesabını bilmek çok ama çok ö...

Spor Yapmanın Faydaları
Çocukların büyüme ve gelişme döneminde hücrelerinin büyümesi ve çoğalması sonucunda beden h&uu...
Dövüş Sanatları
  Dövüş sanatları, diğer becerilerle birlikte dövüş teknikleri, fiziksel egzersizler ve zihin disi...

Kick Boksda Kullanabileceğiniz Malzemeler Nelerdir
Koruyucu malzemeleri ele aldığımızda kick boks spor dalında en çok kullanılan koruyucu malzeme bandaj ve boks eldivenidir. Kick B...
Kick Boks Alt Dalı Point Fighting
Şu an için Türkiye Kick Boks Federasyonunun bağlı olduğu Dünya Kick boks organizasyonu WAKO bünyesinde uygulanan bra...

Kick Boks Isınmanın Önemi Bursa
Sporda öncelikle kaslarımızın gevşemesi gerekir ve bunun için de kalsiyumun depolandığı yere geri alınması gerekir. Bu işl...
Bursa Kick Boks Bayan
Artık bayanların da günlük hayatta daha aktif bir konuma geldiği bir gerçektir. Ama bununla beraber de şehirler ço...

Kick Boks Nedir
Kick Box, en sert sporlar arasında yer alır. Güce dayalı olan bu sporda tekniği ne kadar iyi öğrenir ve gücünüz&...
Kickboksun Faydaları Bursa
Kick boks, spor ve kilo verme programı olarak yapıldığında, kalp ve damar dayanıklılığı ile kas düzenlemelerinde iyileştirmele...

Kick Boks Yumruk Teknikleri
Apırkat Punch- Aparkat yumruk: bu teknik ise çene bölgesine alttan yukarı doğru uygulanmaktadır. Çok etkili ve nadir de...
Bursa Kick Boks İp Atlama
İp atlamak ayak bilekleri, kalflar, kalça, omuzlar, kollar, bilekler, karın kaslarını ve birçok kas grubunu birlikte ç...

Kick Boksun Yararları Nelerdir
    Kick Boks ,yumruk,tekme, diz ve sınırlı clinch uygulamalarının biraraya getirilmesiyle oluşt...
Kick Boks Sporunda Bayanlar
Kick Boks sporu bayanlar tarafından tercih edilmektedir.   Nedenleri;   ...

KİCK BOKS BRANŞLARI NELERDİR
Kick Boks 7 branştan oluşur. Bunlar:   - Point Fighting - Light Fighting - ...
Kick Boksun Kuralları Nelerdir
Bel altına vurmak, asılmak, çelme takmak, dizle veya dirsekle vurmak, Yerdeki veya ayağa kalkmak üzere olan raki...

Kick Boks Zayıflatır mı
Kick Boks sporu stresi azaltarak kişilerin motivasyonunu yükseltiyor ve hızlı kilo vermelerini sağlıyor. Vücut kaslarını &cce...
Kick Boksun Çocuklara Faydaları
Hemen her çocuk spor ile ilgili faaliyet göstersede , düzenli olarak spor yapan çocuklar yaşıtlarına göre fark...

Kickboks Yaparken Kaçınılması Gereken Hatalar
Yumruk veya tekme atarken, herhangi bir eklem tam olarak açılmamalıdır. Eklem veya kaslar henüz en alt seviye esneklikteyken, &...
Bursa Kick Boks Dersleri
 Bir fitness ve kilo verme programı olarak gerçekleştirildiğinde , kick boks hem kalp-damar direncini hem de kas gücü...

Kick Boks İçin Gereken Ekipmanlar
Kickboks yapmak için gerekli ekipman, kickboks sınıfının biçimi ve türüne göre değişiklik gösterir.Kic...
Kickboks’un Yan Etkileri
Kickboksun bazı yan etkileri vardır. Daha çok hareketsiz yaşam tarzına sahip olup kickboksa yeni başlayanlar, hızlı kilo vermek ...

Bursa Kick Boksun Faydaları Nilüfer
Kick boks, spor ve kilo verme programı olarak yapıldığında, kalp ve damar dayanıklılığı ile kas düzenlemelerinde iyileştirmele...
Bursa Kick Boks Nilüfer İp Atlama
İp Atlarken Nelere Dikkat Edilmeli?     Atlarken sadece parmak uçlarınızın y...

Bursa Kick Boks Point Fighting
İki müsabıkın kurallara uygun teknik ve hızla en çok skor puanını elde etmek hedefiyle yapılan bir müsabaka dalıdır....
Balat Boks Kursu Back Kick
Back Kick  - Geri Tekme: Çok güçlü ve yapılması zor bir tekmedir.Ters dönerek ayağın altı ile rakibe ba...

Bursa Kick Boks Bayanlar
Ataevler ve Üçevler şubelerimizde bayanlara özel derslerimiz devam etmektedir. Grup antrenmanları ya da özel dersler i...
Bursa Kick Boks
Günümüzde önemli yer kapsayan Kick Boks Egzersiz sistemi olarak uygulanabildiği gibi tam temaslı bir mücadele sporu...Sitemizi bugün 1.263 kişi,Toplamda 1.269.443 kişi ziyaret etti.